GeForce GT 230 OEM
Graphics Card GeForce GT 230 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 230 OEM
Nvidia GeForce 200
•
G92B
•
27.04.2009
•
1.5 GB
•
DDR2
•
192 bit
•
75W
🏆 Top #13284
Performance
Synthetic Score
323
PassMark
323
Efficiency
low
GeForce GT 230 OEM is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 27.04.2009. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 260 mm². For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR2 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 24.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.04.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | G92-159-B1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 260 mm² |
| Transistor Density | 2,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 12 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 24.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 48 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P363 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 24000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 240 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 323 |
| PassMark (G2D Mark) | 70 |
| TPU Index Score | 1.02% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.