GeForce GT 130M
Graphics Card GeForce GT 130M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 130M
Nvidia GeForce 100M
•
G96C
•
08.01.2009
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
23W
🏆 Top #13640
Performance
Synthetic Score
181
PassMark
170
Efficiency
low
GeForce GT 130M is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 08.01.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 121 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 32 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 23 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 100M |
| GPU Variant | N10P-GE1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G96C |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 314,000.0 million |
| Die Size | 121 mm² |
| Transistor Density | 2,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 23 W |
| Board Number | P801 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 9600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 96 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 170 |
| PassMark (G2D Mark) | 27 |
| TPU Index Score | 0.45% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.