GeForce GT 120 Mac Edition
Graphics Card GeForce GT 120 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce GT 120 Mac Edition
Nvidia GeForce 100
•
G96C
•
20.01.2009
•
512 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #13202
Performance
Synthetic Score
351
Efficiency
low
The GeForce GT 120 Mac Edition graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 20.01.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 121 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 32 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 550 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.01.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 100 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G96C |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 314,000.0 million |
| Die Size | 121 mm² |
| Transistor Density | 2,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P815 SKU 6 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 8800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 89.6 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.42% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.