GeForce Go 7200
Graphics Card GeForce Go 7200 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce Go 7200
GeForce Go 7000
•
G72
•
01.09.2006
•
64 MB
•
GDDR3
•
32 bit
🏆 Top #14546
Performance
Synthetic Score
30
PassMark
45
Efficiency
low
GeForce Go 7200 is a powerful solution from NVIDIA based on the Curie architecture, released on 01.09.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 81 mm² die. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 32 bit-bit bus, bandwidth reaches 2.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 450 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.09.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Go 7000 |
| GPU Variant | GF-GO7200-N-A3 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G72 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 112,000.0 million |
| Die Size | 81 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 700 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 32 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Board Number | E463, E464 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 450 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1800 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 45 |
| PassMark (G2D Mark) | 199 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.