GeForce Go 6800
Graphics Card GeForce Go 6800 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce Go 6800
GeForce Go 6000
•
NV41
•
08.11.2004
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
45W
🏆 Top #13999
Performance
Synthetic Score
111
PassMark
106
Efficiency
low
GeForce Go 6800 is a powerful solution from NVIDIA based on the Curie architecture, released on 08.11.2004. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 225 mm² die. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 35.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 300 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 45 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 08.11.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Go 6000 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | NV41 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 190,000.0 million |
| Die Size | 225 mm² |
| Transistor Density | 844,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 550 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 35.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | MXM-III |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
| Board Number | P267 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3600 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 106 |
| PassMark (G2D Mark) | 205 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.