GeForce Go 6250
Graphics Card GeForce Go 6250 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce Go 6250
GeForce Go 6000
•
NV44B
•
01.02.2006
•
32 MB
•
DDR
•
64 bit
•
10W
🏆 Top #14612
Performance
Synthetic Score
20
Efficiency
low
The GeForce Go 6250 (Curie) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 01.02.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 110 mm² die. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 5.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 400 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 10 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.02.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Go 6000 |
| GPU Variant | GO6250 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | NV44B |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 75,000.0 million |
| Die Size | 110 mm² |
| Transistor Density | 681,800 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 700 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 5.60 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 10 W |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1600 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.