GeForce Go 6200 TE
Graphics Card GeForce Go 6200 TE — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce Go 6200 TE
GeForce Go 6000
•
NV43
•
29.09.2005
•
64 MB
•
DDR
•
64 bit
🏆 Top #14692
Performance
Synthetic Score
8
Efficiency
low
The GeForce Go 6200 TE graphics adapter is based on the advanced Curie architecture. NVIDIA announced this model on 29.09.2005. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 154 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 4.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 300 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 29.09.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Go 6000 |
| GPU Variant | Go6200TE NPB |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | NV43 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 146,000.0 million |
| Die Size | 154 mm² |
| Transistor Density | 948,100 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 300 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 4.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.