GeForce G210 OEM
Graphics Card GeForce G210 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce G210 OEM
Nvidia GeForce 200
•
G96C
•
26.05.2009
•
512 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
31W
🏆 Top #13752
Performance
Synthetic Score
153
PassMark
150
Efficiency
low
The GeForce G210 OEM graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 26.05.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 121 mm² die. For graphics processing, 16 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The DDR2 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 8.06 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 550 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 31 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 26.05.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G96C |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 314,000.0 million |
| Die Size | 121 mm² |
| Transistor Density | 2,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 504 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1008 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.06 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 31 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P729 SKU 0, P973 SKU 5, P973 SKU 8 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 43.2 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 150 |
| PassMark (G2D Mark) | 37 |
| TPU Index Score | 0.41% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.