GeForce G110M
Graphics Card GeForce G110M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce G110M
Nvidia GeForce 100M
•
G96C
•
08.01.2009
•
1 GB
•
GDDR3
•
64 bit
•
14W
🏆 Top #14418
Performance
Synthetic Score
53
Efficiency
low
The GeForce G110M graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 08.01.2009. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 121 mm². For graphics processing, 16 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 11.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 400 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 14 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 100M |
| GPU Variant | N10M-GE1-B |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G96C |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 314,000.0 million |
| Die Size | 121 mm² |
| Transistor Density | 2,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 11.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 14 W |
| Board Number | P601 SKU 7 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3200 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 32 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.31% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.