GeForce G105M
Graphics Card GeForce G105M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce G105M
Nvidia GeForce 100M
•
G98S
•
08.01.2009
•
512 MB
•
GDDR3
•
64 bit
•
14W
🏆 Top #14176
Performance
Synthetic Score
94
PassMark
133
Efficiency
low
The GeForce G105M (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.01.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 86 mm² die. For graphics processing, 8 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 11.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 640 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 14 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 100M |
| GPU Variant | N10M-GE1-S |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G98S |
| Process Node | 65 nm (UMC) |
| Transistor Count | 210,000.0 million |
| Die Size | 86 mm² |
| Transistor Density | 2,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 11.20 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 16 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 14 W |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2560 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2560 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 25.6 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 133 |
| PassMark (G2D Mark) | 31 |
| TPU Index Score | 0.25% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.