GeForce FX Go5200
Graphics Card GeForce FX Go5200 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce FX Go5200
GeForce Go 5000
•
NV34
•
01.03.2003
•
32 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14679
Performance
Synthetic Score
9
PassMark
8
Efficiency
low
GeForce FX Go5200 is a powerful solution from NVIDIA based on the Rankine architecture, released on 01.03.2003. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 124 mm² die. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 6.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 200 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.03.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce Go 5000 |
| GPU Variant | NV34 Go5200 |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV34 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,000.0 million |
| Die Size | 124 mm² |
| Transistor Density | 362,900 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 200 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 800 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 |
| PassMark (G2D Mark) | 190 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.