GeForce 9800M GTX
Graphics Card GeForce 9800M GTX — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9800M GTX
GeForce 9800M
•
G92
•
15.07.2008
•
1 GB
•
GDDR3
•
256 bit
•
75W
🏆 Top #13214
Performance
Synthetic Score
347
PassMark
454
Efficiency
low
The GeForce 9800M GTX graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 15.07.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 324 mm². The model's computational arsenal includes 112 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 51.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 15.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce 9800M |
| GPU Variant | NB9E-GTX |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 112 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Board Number | P394 SKU 5, P398 SKU 4, P398 SKU 503 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 28000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 280 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 454 |
| PassMark (G2D Mark) | 89 |
| TPU Index Score | 1.19% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.