GeForce 9800M GS
Graphics Card GeForce 9800M GS — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9800M GS
GeForce 9800M
•
G94
•
01.11.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
60W
🏆 Top #13134
Performance
Synthetic Score
398
PassMark
517
Efficiency
low
The GeForce 9800M GS (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 01.11.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 240 mm² die contains approximately 0.5 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 64 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 51.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 530 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 60 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.11.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce 9800M |
| GPU Variant | NB9E-GS1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G94 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 505,000.0 million |
| Die Size | 240 mm² |
| Transistor Density | 2,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 64 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 530 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Board Number | P545 SKU 11, P610 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8480 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 16960 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 169.6 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 517 |
| PassMark (G2D Mark) | 44 |
| TPU Index Score | 0.99% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.