GeForce 9800 GT Rebrand
Graphics Card GeForce 9800 GT Rebrand — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9800 GT Rebrand
GeForce 9800
•
G92
•
21.07.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
125W
🏆 Top #12696
Performance
Synthetic Score
616
Efficiency
low
The GeForce 9800 GT Rebrand graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 21.07.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 324 mm² die contains approximately 0.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 64.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 725 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 125 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 21.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9800 |
| GPU Variant | G92-270-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P393 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 46400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 448 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.04% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.