GeForce 9600M GS
Graphics Card GeForce 9600M GS — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9600M GS
GeForce 9600M
•
G96C
•
03.06.2008
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
20W
🏆 Top #14016
Performance
Synthetic Score
107
PassMark
131
Efficiency
low
The GeForce 9600M GS (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 03.06.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 121 mm². The core configuration includes 32 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 25.60 GB/s. In standard mode, the core operates at 430 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 20 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 03.06.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce 9600M |
| GPU Variant | NB9P-GE2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G96C |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 314,000.0 million |
| Die Size | 121 mm² |
| Transistor Density | 2,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 430 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-II |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
| Board Number | P601 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3440 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6880 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 68.8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 131 |
| PassMark (G2D Mark) | 58 |
| TPU Index Score | 0.66% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.