GeForce 9600 GS OEM
Graphics Card GeForce 9600 GS OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9600 GS OEM
GeForce 9600
•
G94
•
29.07.2008
•
768 MB
•
DDR2
•
192 bit
🏆 Top #13500
Performance
Synthetic Score
230
PassMark
282
Efficiency
low
GeForce 9600 GS OEM is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 29.07.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.5 billion transistorsistors transistors on a 240 mm² die. The model's computational arsenal includes 48 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR2 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 48.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 29.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9600 |
| GPU Variant | G94-300-A1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G94 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 505,000.0 million |
| Die Size | 240 mm² |
| Transistor Density | 2,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 48 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 12 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 768 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 48.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 48 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P545 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 120 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 282 |
| PassMark (G2D Mark) | 41 |
| TPU Index Score | 0.57% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.