GeForce 9500 GS
Graphics Card GeForce 9500 GS — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9500 GS
GeForce 9500
•
G96
•
29.07.2008
•
512 MB
•
DDR2
•
128 bit
•
40W
🏆 Top #13658
Performance
Synthetic Score
175
PassMark
216
Efficiency
low
The GeForce 9500 GS graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 29.07.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 144 mm² die. For graphics processing, 32 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR2 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 16.13 GB/s. In standard mode, the core operates at 550 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 40 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 29.07.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9500 |
| GPU Variant | G96-259-A1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G96 |
| Process Node | 65 nm (UMC) |
| Transistor Count | 314,000.0 million |
| Die Size | 144 mm² |
| Transistor Density | 2,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 504 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1008 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 16.13 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 40 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P729 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 8800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 88 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 216 |
| PassMark (G2D Mark) | 34 |
| TPU Index Score | 0.42% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.