GeForce 945M
Graphics Card GeForce 945M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 945M
Nvidia GeForce 900M
•
GM107
•
27.10.2015
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #10608
Performance
Synthetic Score
3,087
PassMark
2,138
Efficiency
entry
The GeForce 945M graphics adapter is based on the advanced Maxwell architecture. NVIDIA announced this model on 27.10.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.9 billion transistorsistors transistors on a 148 mm² die. For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 28.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 928 MHz with dynamic acceleration capability up to 1020 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 27.10.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 900M |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 928 MHz |
| Boost Clock | 1020 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16320 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 40800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 40.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 138 |
| PassMark (G2D Mark) | 237 |
| TPU Index Score | 3.76% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.