GeForce 9300 GS
Graphics Card GeForce 9300 GS — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 9300 GS
GeForce 9300
•
G98S
•
01.06.2008
•
512 MB
•
DDR2
•
64 bit
🏆 Top #14196
Performance
Synthetic Score
85
PassMark
102
Efficiency
low
GeForce 9300 GS is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 01.06.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 86 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 8 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR2 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 5.33 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 567 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.06.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 9300 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G98S |
| Process Node | 65 nm (UMC) |
| Transistor Count | 210,000.0 million |
| Die Size | 86 mm² |
| Transistor Density | 2,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 567 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 333 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 666 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 5.33 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 16 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P561 SKU 1, P561 SKU 2, P691 SKU 11 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2268 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2268 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 22.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 102 |
| PassMark (G2D Mark) | 80 |
| TPU Index Score | 0.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.