GeForce 8600M GT
Graphics Card GeForce 8600M GT — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 8600M GT
GeForce 8000M
•
G84
•
01.05.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
128 bit
•
20W
🏆 Top #13729
Performance
Synthetic Score
164
PassMark
164
Efficiency
low
GeForce 8600M GT is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 01.05.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 169 mm² die. The core configuration includes 32 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 22.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 475 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 20 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.05.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce 8000M |
| GPU Variant | NB8P-GS |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G84 |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 289,000.0 million |
| Die Size | 169 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 32 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 700 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 22.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-II |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
| Board Number | P407 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 7600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 60.8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 164 |
| PassMark (G2D Mark) | 24 |
| TPU Index Score | 0.58% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.