GeForce 845M
Graphics Card GeForce 845M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 845M
Nvidia GeForce 800M
•
GM107
•
07.02.2015
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
45W
🏆 Top #12971
Performance
Synthetic Score
476
PassMark
1,501
Efficiency
entry
The GeForce 845M graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell architecture and was officially introduced on 07.02.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 148 mm². The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 16.02 GB/s. In standard mode, the core operates at 863 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 863 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 45 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.02.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 800M |
| GPU Variant | N15S-GT1R-KA-A2 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 863 MHz |
| Boost Clock | 863 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1001 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 16.02 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 13810 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 27620 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 883.7 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 27.62 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 501 |
| PassMark (G2D Mark) | 204 |
| TPU Index Score | 2.54% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.