GeForce 845M
Graphics Card GeForce 845M — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 845M
Nvidia GeForce 800M
•
GM108
•
26.08.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
33W
🏆 Top #11576
Performance
Synthetic Score
1,656
PassMark
1,501
Efficiency
entry
The GeForce 845M (Maxwell) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 26.08.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 77 mm² die. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 40.10 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1071 MHz with dynamic acceleration capability up to 1150 MHz. The nominal thermal design power is 33 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 26.08.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 800M |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM108 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,020,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1071 MHz |
| Boost Clock | 1150 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 40.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 33 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 18400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 36800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 883.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 27.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 501 |
| PassMark (G2D Mark) | 204 |
| TPU Index Score | 2.54% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.