GeForce 8400 GS Rev. 2
Graphics Card GeForce 8400 GS Rev. 2 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 8400 GS Rev. 2
GeForce 8400
•
G98S
•
04.12.2007
•
512 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #14039
Performance
Synthetic Score
102
Efficiency
low
The GeForce 8400 GS Rev. 2 graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 04.12.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 86 mm² die. The core configuration includes 8 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR2 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 6.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 567 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 25 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 04.12.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8400 |
| GPU Variant | G98-409-U2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G98S |
| Process Node | 65 nm (UMC) |
| Transistor Count | 210,000.0 million |
| Die Size | 86 mm² |
| Transistor Density | 2,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 567 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 16 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P561 SKU 2, P636 SKU 3 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2268 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2268 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 22.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.