GeForce 6200 SE TurboCache
Graphics Card GeForce 6200 SE TurboCache — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 6200 SE TurboCache
GeForce 6200
•
NV44
•
15.12.2004
•
64 MB
•
DDR
•
32 bit
🏆 Top #14485
Performance
Synthetic Score
37
PassMark
37
Efficiency
low
The GeForce 6200 SE TurboCache graphics adapter is based on the advanced Curie architecture. NVIDIA announced this model on 15.12.2004. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 110 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 32 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 2.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 350 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 15.12.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 6200 |
| GPU Variant | 6200TC |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | NV44 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 75,000.0 million |
| Die Size | 110 mm² |
| Transistor Density | 681,800 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 350 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 32 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 700 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1400 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 37 |
| PassMark (G2D Mark) | 146 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.