GeForce 6200 LE PCI
Graphics Card GeForce 6200 LE PCI — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 6200 LE PCI
GeForce 6200
•
NV43
•
11.10.2004
•
256 MB
•
DDR
•
64 bit
🏆 Top #14477
Performance
Synthetic Score
39
Efficiency
low
The GeForce 6200 LE PCI graphics card from NVIDIA is built on the Curie architecture and was officially introduced on 11.10.2004. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 154 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 4.26 GB/s. In standard mode, the core operates at 300 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 11.10.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 6200 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | NV43 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 146,000.0 million |
| Die Size | 154 mm² |
| Transistor Density | 948,100 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 266 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 532 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 4.26 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.