GeForce 6200
Graphics Card GeForce 6200 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 6200
GeForce 6200
•
NV43
•
11.10.2004
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14187
Performance
Synthetic Score
86
PassMark
37
Efficiency
low
The GeForce 6200 graphics card from NVIDIA is built on the Curie architecture and was officially introduced on 11.10.2004. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 154 mm² die. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 8.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 11.10.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 6200 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | NV43 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 146,000.0 million |
| Die Size | 154 mm² |
| Transistor Density | 948,100 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 275 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 550 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P229 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1200 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 37 |
| PassMark (G2D Mark) | 31 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.