GeForce 605 OEM
Graphics Card GeForce 605 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 605 OEM
Nvidia GeForce 600
•
GF119S
•
02.04.2012
•
512 MB
•
DDR3
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #13433
Performance
Synthetic Score
253
PassMark
331
Efficiency
low
The GeForce 605 OEM graphics card from NVIDIA is built on the Fermi 2.0 architecture and was officially introduced on 02.04.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 79 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 48 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 14.35 GB/s. The GPU's base clock speed is 523 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 25 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 02.04.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GF119-200-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF119S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 79 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 48 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 523 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 897 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1794 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.35 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1310 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1046 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4184 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 100.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 8.368 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 331 |
| PassMark (G2D Mark) | 168 |
| TPU Index Score | 0.36% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.