GeForce 405 OEM
Graphics Card GeForce 405 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 405 OEM
Nvidia GeForce 400
•
GT218S
•
03.09.2010
•
512 MB
•
DDR3
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #13802
Performance
Synthetic Score
144
PassMark
118
Efficiency
low
The GeForce 405 OEM (Tesla 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 03.09.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 57 mm² die. The core configuration includes 16 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The DDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 12.64 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 589 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 25 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.09.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 400 |
| GPU Variant | GT218-300-B1 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT218S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 260,000.0 million |
| Die Size | 57 mm² |
| Transistor Density | 4,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 589 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 790 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1580 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.64 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P693 SKU 0, P693 SKU 2, P693 SKU 4, P872 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2356 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4712 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 44.86 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 118 |
| PassMark (G2D Mark) | 52 |
| TPU Index Score | 0.25% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.