GeForce 315 OEM
Graphics Card GeForce 315 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 315 OEM
Nvidia GeForce 300
•
GT218S
•
22.02.2011
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
33W
🏆 Top #13804
Performance
Synthetic Score
144
PassMark
196
Efficiency
low
GeForce 315 OEM is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla 2.0 architecture, released on 22.02.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 57 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 16 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 9.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 589 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 33 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.02.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 300 |
| GPU Variant | GT218-300-B1 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT218S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 260,000.0 million |
| Die Size | 57 mm² |
| Transistor Density | 4,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 589 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 600 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 9.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 33 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P872 SKU 0, P873 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2356 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4712 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 44.86 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 196 |
| PassMark (G2D Mark) | 45 |
| TPU Index Score | 0.25% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.