GeForce 210 Rev. 2
Graphics Card GeForce 210 Rev. 2 — Specifications, Tests & Benchmarks
GeForce 210 Rev. 2
Nvidia GeForce 200
•
GT218S
•
12.10.2009
•
1 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
31W
🏆 Top #13669
Performance
Synthetic Score
173
Efficiency
low
The GeForce 210 Rev. 2 (Tesla 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 12.10.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 57 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 16 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 520 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 31 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 12.10.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | GT218-325-B1 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT218S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 260,000.0 million |
| Die Size | 57 mm² |
| Transistor Density | 4,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 520 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 31 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P691, P872 SKU 0, P872 SKU 2, P873 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2080 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4160 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 39.36 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.22% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.