B300
Graphics Card B300 — Specifications, Tests & Benchmarks
B300
GeForce Bxx
•
GB110
•
11.09.2025
•
144 GB
•
HBM3e
•
4096 bit
•
1400W
🏆 Top #14132
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The B300 graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell Ultra architecture and was officially introduced on 11.09.2025. The graphics processor is manufactured using a 4NP FinFET process. The ? mm² die contains approximately 104.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 18944 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 592 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 144 GB of HBM3e memory. A 4096 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 4198.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1665 MHz with dynamic acceleration capability up to 2032 MHz. The nominal thermal design power is 1400 W. For stable system operation, a PSU of 1800 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 11.09.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Bxx |
GPU
| Architecture | Blackwell Ultra |
| Codename | GB110 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4NP FinFET |
| Transistor Count | 104,000,000.0 million |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 18944 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 592 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Tensor Cores | 592 |
| Compute Units (SM/CU) | 148 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1665 MHz |
| Boost Clock | 2032 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 144 GB |
| Memory Type | HBM3e |
| Memory Bus | 4096 bit bit |
| Memory Bandwidth | 4198.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 37888 KB |
| L2 Cache | 50 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 1400 W |
| Recommended PSU | 1800 W |
API Support
| OpenCL | |
| CUDA |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 48770 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1202900 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 1,231.80 TFLOPS (16:1) |
| FP32 Performance (Float) | 76.99 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.20 TFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.