A800 SXM4 80 GB
Graphics Card A800 SXM4 80 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
A800 SXM4 80 GB
GeForce Axx
•
GA100
•
11.08.2022
•
80 GB
•
HBM2e
•
5120 bit
•
400W
🏆 Top #6111
Performance
Synthetic Score
13,326
Efficiency
mid-high
A800 SXM4 80 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 11.08.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 54.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 826 mm². The model's computational arsenal includes 6912 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 432 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features HBM2e modules with a total capacity of 80 GB. The bus width is 5120 bit bits, and the peak data exchange rate is 2088.96 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1155 MHz with dynamic acceleration capability up to 1410 MHz. The nominal thermal design power is 400 W. For stable system operation, a PSU of 800 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 11.08.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Axx |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA100 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 54,200,000.0 million |
| Die Size | 826 mm² |
| Transistor Density | 65,599,999 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6912 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 432 |
| Render Output Units (ROP) | 160 |
| Tensor Cores | 432 |
| Compute Units (SM/CU) | 108 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1155 MHz |
| Boost Clock | 1410 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1593 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 80 GB |
| Memory Type | HBM2e |
| Memory Bus | 5120 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2088.96 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 20736 KB |
| L2 Cache | 40 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 400 W |
| Recommended PSU | 800 W |
API Support
| OpenCL | |
| CUDA |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 225600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 609100 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 77.97 TFLOPS (4:1) |
| FP32 Performance (Float) | 19.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 9.75 TFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 29.63% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.