Mushkin GTX 295 Single PCB
Graphics Card Mushkin GTX 295 Single PCB — Specifications, Tests & Benchmarks
Mushkin GTX 295 Single PCB
Nvidia GeForce 200
•
GT200B
•
16.06.2009
•
896 MB
•
GDDR3
•
448 bit
•
289W
🏆 Top #12048
Performance
Synthetic Score
1,220
Efficiency
low
The Mushkin GTX 295 Single PCB graphics adapter is based on the advanced Tesla 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 16.06.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.4 billion transistorsistors transistors on a 470 mm² die. The model's computational arsenal includes 240 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 448 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.90 GB/s. In standard mode, the core operates at 576 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 289 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 16.06.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | G200-401-B3 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT200B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,400,000.0 million |
| Die Size | 470 mm² |
| Transistor Density | 3,000,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 576 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1008 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 896 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 448 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.90 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 224 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 289 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P658 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16.13 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 46.08 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 596.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 74.52 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.16% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.