MSI RX 7700 XT MECH
Graphics Card MSI RX 7700 XT MECH — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 7700 XT MECH
Amd RX 7000
•
Navi 32
•
25.08.2023
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
245W
🏆 Top #2708
Performance
Synthetic Score
22,998
PassMark
22,642
Efficiency
high
The MSI RX 7700 XT MECH (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 25.08.2023. At the core of the card is a chip created with N5 / N6 FinFET lithography. The die houses 28.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 346 mm². For graphics processing, 3456 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 54 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 432.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1603 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2584 MHz. The nominal thermal design power is 245 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.08.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 32 XL (215-180000076) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 32 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 28,100,000.0 million |
| Die Size | 346 mm² |
| Transistor Density | 81,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3456 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 216 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 54 |
| Compute Units (SM/CU) | 54 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1603 MHz |
| Game Clock | 2226 MHz |
| Boost Clock | 2584 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1728 KB |
| L1 Cache | 6912 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 50 x 135 mm |
| Power Consumption (TDP) | 245 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 248.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 558.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 71.44 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 35.72 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 116.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 642 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 161 |
| TPU Index Score | 34.70% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.