MSI RX 7600 MECH 2X CLASSIC OC
Graphics Card MSI RX 7600 MECH 2X CLASSIC OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 7600 MECH 2X CLASSIC OC
Amd RX 7000
•
Navi 33
•
24.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
165W
🏆 Top #4889
Performance
Synthetic Score
16,780
PassMark
16,543
Efficiency
high
The MSI RX 7600 MECH 2X CLASSIC OC graphics adapter is based on the advanced RDNA 3.0 architecture. AMD announced this model on 24.05.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 204 mm² die contains approximately 13.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1772 MHz with dynamic acceleration capability up to 2693 MHz. The TDP level for this model is 165 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 24.05.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 33 XL (215-163000057) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 33 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,300,000.0 million |
| Die Size | 204 mm² |
| Transistor Density | 65,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1772 MHz |
| Game Clock | 2283 MHz |
| Boost Clock | 2693 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 235 x 47 x 125 mm |
| Power Consumption (TDP) | 165 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | 109-D74557-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 172.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 344.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 44.12 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 689.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 543 |
| PassMark (G2D Mark) | 987 |
| TPU Index Score | 23.38% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.