MSI RX 6800 GAMING X TRIO
Graphics Card MSI RX 6800 GAMING X TRIO — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 6800 GAMING X TRIO
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #2935
Performance
Synthetic Score
22,555
PassMark
22,032
Efficiency
high
MSI RX 6800 GAMING X TRIO is a powerful solution from AMD based on the RDNA 2.0 architecture, released on 28.10.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 26.8 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. The core configuration includes 3840 shader units, 60 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 512.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1775 MHz with dynamic acceleration capability up to 2155 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XL (215-121000187) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1775 MHz |
| Game Clock | 1925 MHz |
| Boost Clock | 2155 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1920 KB |
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 324 x 55 x 141 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 206.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 517.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 33.10 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.55 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 34.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 032 |
| PassMark (G2D Mark) | 997 |
| TPU Index Score | 32.71% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.