MSI RX 6700 XT MECH 2X OC
Graphics Card MSI RX 6700 XT MECH 2X OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 6700 XT MECH 2X OC
Amd RX 6000
•
Navi 22
•
03.03.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
230W
🏆 Top #3260
Performance
Synthetic Score
20,868
PassMark
19,736
Efficiency
high
The MSI RX 6700 XT MECH 2X OC graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 03.03.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 335 mm². The core configuration includes 2560 shader units, 40 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 384.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2375 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2620 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 230 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 03.03.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 22 XT (215-127000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 22 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 17,200,000.0 million |
| Die Size | 335 mm² |
| Transistor Density | 51,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2375 MHz |
| Game Clock | 2474 MHz |
| Boost Clock | 2620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 384.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1280 KB |
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 247 x 51 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 230 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D512A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 167.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 419.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 26.83 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.41 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 838.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 736 |
| PassMark (G2D Mark) | 953 |
| TPU Index Score | 26.99% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.