MSI RX 6600 XT MECH 2X OCV1
Graphics Card MSI RX 6600 XT MECH 2X OCV1 — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 6600 XT MECH 2X OCV1
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
30.07.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #4491
Performance
Synthetic Score
17,637
PassMark
16,452
Efficiency
high
The MSI RX 6600 XT MECH 2X OCV1 graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 30.07.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 237 mm². The core configuration includes 2048 shader units, 32 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 256.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2033 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2602 MHz. The TDP level for this model is 160 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 30.07.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 XT (215-130000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2033 MHz |
| Game Clock | 2412 MHz |
| Boost Clock | 2602 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 215 x 42 x 128 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 166.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 333.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.32 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.66 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 666.1 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 452 |
| PassMark (G2D Mark) | 914 |
| TPU Index Score | 20.67% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.