MSI RX 6600 ARMOR
Graphics Card MSI RX 6600 ARMOR — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 6600 ARMOR
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
13.10.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
132W
🏆 Top #5582
Performance
Synthetic Score
15,073
PassMark
15,073
Efficiency
high
MSI RX 6600 ARMOR is a powerful solution from AMD based on the RDNA 2.0 architecture, released on 13.10.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 237 mm² die contains approximately 11.1 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1792 shader units, 28 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1626 MHz with dynamic acceleration capability up to 2491 MHz. The nominal thermal design power is 132 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.10.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 XL (215-130000016) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1626 MHz |
| Game Clock | 2044 MHz |
| Boost Clock | 2491 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 896 KB |
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 238 x 39 x 128 mm |
| Power Consumption (TDP) | 132 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 159.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 279 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 17.86 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.93 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 558 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 073 |
| PassMark (G2D Mark) | 895 |
| TPU Index Score | 18.49% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.