MSI RX 570 ARMOR
Graphics Card MSI RX 570 ARMOR — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 570 ARMOR
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
18.04.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #8333
Performance
Synthetic Score
7,391
Efficiency
mid
The MSI RX 570 ARMOR (GCN 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 18.04.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 232 mm². The core configuration includes 2048 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1168 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1244 MHz. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XL (215-0910052) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1168 MHz |
| Boost Clock | 1244 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D000 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 39.81 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 159.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 318.5 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 9.55% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.