MSI RX 5600 XT GAMING X 14Gbps
Graphics Card MSI RX 5600 XT GAMING X 14Gbps — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 5600 XT GAMING X 14Gbps
Amd RX 5000
•
Navi 10
•
21.01.2020
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #5678
Performance
Synthetic Score
14,497
PassMark
13,420
Efficiency
mid-high
The MSI RX 5600 XT GAMING X 14Gbps (RDNA 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 21.01.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 10.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 251 mm². For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1420 MHz with dynamic acceleration capability up to 1750 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 21.01.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 5000 |
| GPU Variant | Navi 10 XLE (215-0917338) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 10 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,300,000.0 million |
| Die Size | 251 mm² |
| Transistor Density | 41,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1420 MHz |
| Game Clock | 1615 MHz |
| Boost Clock | 1750 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 297 x 58 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | D189 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 112 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 252 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.13 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 504 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 420 |
| PassMark (G2D Mark) | 872 |
| TPU Index Score | 17.70% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.