MSI RX 550 Low Profile OC
Graphics Card MSI RX 550 Low Profile OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 550 Low Profile OC
Amd RX 500
•
Lexa
•
20.04.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #10711
Performance
Synthetic Score
2,757
PassMark
2,690
Efficiency
entry
MSI RX 550 Low Profile OC is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 20.04.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 103 mm². The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1100 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1203 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 50 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Lexa PRO (215-0904018) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Lexa |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 2,200,000.0 million |
| Die Size | 103 mm² |
| Transistor Density | 21,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Boost Clock | 1203 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | D090-01 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.25 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 231.9 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 231.9 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 76.99 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 690 |
| PassMark (G2D Mark) | 478 |
| TPU Index Score | 3.48% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.