MSI RX 480 GAMING 8 GB
Graphics Card MSI RX 480 GAMING 8 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 480 GAMING 8 GB
Amd RX 400
•
Ellesmere
•
29.06.2016
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #7799
Performance
Synthetic Score
8,627
PassMark
8,539
Efficiency
mid-high
The MSI RX 480 GAMING 8 GB graphics adapter is based on the advanced GCN 4.0 architecture. AMD announced this model on 29.06.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 232 mm². The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 256.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1120 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1279 MHz. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 29.06.2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 400 |
| GPU Variant | Polaris 10 XT (215-0876184) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Ellesmere |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1120 MHz |
| Boost Clock | 1279 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 276 x 35 x 95 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, 109-D00947-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 40.93 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 184.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.89 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.89 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 368.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 539 |
| PassMark (G2D Mark) | 771 |
| TPU Index Score | 10.47% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.