MSI RX 470 ARMOR
Graphics Card MSI RX 470 ARMOR — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 470 ARMOR
Amd RX 400
•
Ellesmere
•
04.08.2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
120W
🏆 Top #8362
Performance
Synthetic Score
7,359
Efficiency
mid
MSI RX 470 ARMOR is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 04.08.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 232 mm² die contains approximately 5.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 211.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 926 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1206 MHz under load. The TDP level for this model is 120 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 04.08.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 400 |
| GPU Variant | Polaris 10 PRO (215-0876204) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Ellesmere |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 926 MHz |
| Boost Clock | 1206 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1650 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 211.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 246 x 35 x 95 mm |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, 109-D00947-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 38.59 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 154.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 4.94 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.94 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 308.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 8.94% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.