MSI RX 460 OC
Graphics Card MSI RX 460 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RX 460 OC
Amd RX 400
•
Baffin
•
08.08.2016
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #9968
Performance
Synthetic Score
4,135
PassMark
4,101
Efficiency
mid
MSI RX 460 OC is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 08.08.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 3.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1090 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1210 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.08.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 400 |
| GPU Variant | Baffin PRO (215-0895088) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Baffin |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1090 MHz |
| Boost Clock | 1210 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C994 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.36 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 67.76 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.17 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.17 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 135.5 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 101 |
| PassMark (G2D Mark) | 583 |
| TPU Index Score | 4.73% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.