MSI RTX 5080 GAMING TRIO OC WHITE
Graphics Card MSI RTX 5080 GAMING TRIO OC WHITE — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 5080 GAMING TRIO OC WHITE
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
30.01.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
360W
🏆 Top #61
Performance
Synthetic Score
41,751
PassMark
35,727
Efficiency
enthusiast
MSI RTX 5080 GAMING TRIO OC WHITE is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 30.01.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 378 mm² die contains approximately 45.6 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 10752 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 84 RT Cores and 336 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 960.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2700 MHz. The TDP level for this model is 360 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-400-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 30000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 338 x 50 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 360 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 45 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 302.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 907.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 58.06 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 58.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 907.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 35 727 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 410 |
| TPU Index Score | 67.99% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.