MSI RTX 5060 Ti VANGUARD SOC 16 GB
Graphics Card MSI RTX 5060 Ti VANGUARD SOC 16 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 5060 Ti VANGUARD SOC 16 GB
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
16.04.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
180W
🏆 Top #2595
Performance
Synthetic Score
23,755
PassMark
22,696
Efficiency
high
MSI RTX 5060 Ti VANGUARD SOC 16 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 16.04.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 181 mm² die contains approximately 21.9 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 4608 shader units, 36 RT Cores for ray tracing, and 144 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2407 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2692 MHz under load. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 16.04.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 144 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2407 MHz |
| Boost Clock | 2692 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4608 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 337 x 61 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG152 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 129.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 387.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 24.81 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 24.81 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 387.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 696 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 216 |
| TPU Index Score | 36.52% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.