MSI RTX 5060 Ti CYCLONE
Graphics Card MSI RTX 5060 Ti CYCLONE — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 5060 Ti CYCLONE
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
16.04.2025
•
8 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
180W
🏆 Top #2342
Performance
Synthetic Score
25,020
PassMark
22,482
Efficiency
high
The MSI RTX 5060 Ti CYCLONE graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 16.04.2025. At the core of the card is a chip created with 4N FinFET lithography. The die houses 21.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 181 mm². For graphics processing, 4608 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 36 RT Cores and 144 Tensor Cores. The GDDR7 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2407 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2572 MHz. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 16.04.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 144 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2407 MHz |
| Boost Clock | 2572 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4608 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 161 x 42 x 125 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 123.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 370.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 23.70 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.70 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 370.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 482 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 212 |
| TPU Index Score | 34.68% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.