MSI RTX 4090 D SUPRIM X
Graphics Card MSI RTX 4090 D SUPRIM X — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 4090 D SUPRIM X
Nvidia GeForce 40
•
AD102
•
28.12.2023
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
425W
🏆 Top #534
Performance
Synthetic Score
34,518
PassMark
30,628
Efficiency
enthusiast
The MSI RTX 4090 D SUPRIM X (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 28.12.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 76.3 billion transistorsistors transistors on a 609 mm² die. For graphics processing, 14592 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 114 RT Cores and 456 Tensor Cores. The GDDR6X video memory capacity is 24 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 1034.24 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 2280 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2520 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 425 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 800 W.
General Information
| Release Date | 28.12.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD102-250-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD102 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 76,300,000.0 million |
| Die Size | 609 mm² |
| Transistor Density | 125,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 14592 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 456 |
| Render Output Units (ROP) | 176 |
| Tensor Cores | 456 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 114 |
| Compute Units (SM/CU) | 114 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2280 MHz |
| Boost Clock | 2520 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1034.24 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 14592 KB |
| L2 Cache | 72 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 4 |
| Dimensions (L x W x H) | 336 x 78 x 142 mm |
| Power Consumption (TDP) | 425 W |
| Recommended PSU | 800 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 330 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 443.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 149.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 73.54 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 73.54 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 149.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 30 628 |
| PassMark (G2D Mark) | 985 |
| TPU Index Score | 67.93% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.