MSI RTX 4080 SUPER VENTUS 3X OC
Graphics Card MSI RTX 4080 SUPER VENTUS 3X OC — Specifications, Tests & Benchmarks
MSI RTX 4080 SUPER VENTUS 3X OC
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
320W
🏆 Top #395
Performance
Synthetic Score
37,053
PassMark
34,243
Efficiency
enthusiast
The MSI RTX 4080 SUPER VENTUS 3X OC (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.01.2024. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 45.9 billion transistorsistors transistors on a 379 mm² die. The core configuration includes 10240 shader units, 80 RT Cores for ray tracing, and 320 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 736.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2580 MHz. The nominal thermal design power is 320 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2580 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1438 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 23000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 736.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 322 x 62 x 136 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 355 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 289 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 825.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 52.84 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 52.84 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 825.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 243 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 277 |
| TPU Index Score | 59.53% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.